2016, YEAR IN REVIEW

Ostatnie dni przyniosły nam mnóstwo radości i satysfakcji. W corocznym podsumowaniu organizacji ISPWP zostaliśmy ulokowani na kolejno 27 i 51 pozycji. Na 80 pierwszych miejsc ze wszystkich kategorii aż trzy są nasze co zaowocowało kilkoma publikacjami w światowych serwisach jak Daily Mail, Elle.com, huffingtonpost.com czy gazeta.pl. Niesamowite!  Poniżej nasza relacja jaki był 2016 i jakie mamy plany na 2017!

Każdy nowy sezon, każdy ślub, każda podróż i każde nowe zlecenie to ekscytujące doświadczenie. I taki właśnie był rok 2016. Do tego stopnia, że pierwszy raz zdecydowaliśmy się na „2016, year in review”. Tym bardziej, że uświadomiliśmy sobie jak bardzo nasz blog jest opuszczony – ostatni wpis z marca 2016. Można pomyśleć, że nie nie mieliśmy o czym pisać i czego pokazywać a rzeczywistość jest kompletnie inna. To był bardzo pracowity rok a w kolejce czekają jeszcze materiały z 2015 roku! Przeglądając zeszłoroczne materiały uświadomiliśmy sobie ile ciekawych miejsc odwiedziliśmy i ile się działo. Obiecujemy, że na wszystko przyjdzie czas i na pewno podzielimy się z Wami większością z nich. Ale po kolei. Poniżej fotograficzny skrót, którego nie traktujemy jako „best of 2016” a raczej swobodną wycieczkę po wspomnieniach.

wales wedding photographer

Fotografia ślubna i podróże

Mieliśmy okazję fotografować cudowny kameralny ślub w Toskanii, zwiedzać z parą młodą urocze zakątki hiszpańskiej Grenady czy bawić się pod palącym słońcem w naszej ukochanej Portugalii. A to zaledwie ułamek tegorocznych podróży. 2016-sty rozpoczęliśmy od sesji narzeczeńskiej w Paryżu a skończyliśmy na warsztatach Magnum Photo w Bangkoku. Wciąż marzy nam się ślub w Lizbonie czy Barcelonie albo sesja narzeczeńska w Nowym Yorku ale i tak tegoroczne wyjazdy sprawiły nam mnóstwo frajdy. Uniknęliśmy co prawda modnego ostatnio pleneru na Islandii ale kto wie co przyniesie nam przyszły rok. Jedno jest pewne – ślub we Włoszech, Portugalii czy innej „ciepłej” lokacji możemy mieć co tydzień! Tłumaczymy to sobie miłością do wina, muzyki i dobrego jedzenia. Nie znaczy to, że w Polsce nie odbywają się fantastyczne imprezy – większość tegorocznych nagród i wyróżnień pochodzi właśnie z polskich ślubów. Przyczyniło się to do kilku pierwszych miejsc i co nas najbardziej cieszy dwa kwartały z rzędu byliśmy notowani w TOP 20 w konkursach organizowanych przez ISPWP. Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń cieszy nas to podwójnie. Nie byłoby to oczywiście możliwe gdyby nie nasi fantastyczni klienci i ich energia, otwartość i zaufanie jakimi nas obdarzają. O tym i kilku innych ciekawostkach Michał miał okazję opowiedzieć w radiowej Jedynce podczas wywiadu z Niną Harbuz-Karczmarewicz.

Oczywiście artystyczna wolność to jedno a solidny poziom wszystkich oddawanych klientom materiałów przez cały sezon to drugie. Jakość naszych usług doceniło też Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych wręczając nam Certyfikat Partnera Honorowego zaświadczający o spełnianiu wysokich wymogów Stowarzyszenia. Bardzo nam miło i dziękujemy raz jeszcze!

Zapraszamy na 3 minutowy przegląd ślubnych podróży. Kawa w dłoń i klikamy play!

Jeżeli wolicie nieco spokojniej przejrzeć zdjęcia poniżej garść wybranych.

castle wedding wales wedding photographer wedding portrait Granada wedding photographer portugal wedding photographer whitesmokestudio-wedding-286 fashion photography wedding whitesmokestudio-wedding-288 whitesmokestudio-wedding-289 Bogna & Sati by WhiteSmoke Studio Bogna & Sati by WhiteSmoke Studio destination wedding Kasia i Matt by WhiteSmoke Studio wedding fireworks whitesmokestudio-wedding-303 whitesmokestudio-wedding-304 whitesmokestudio-wedding-306 whitesmokestudio-wedding-307 whitesmokestudio-wedding-308 whitesmokestudio-wedding-311 Granada wedding Żak Wedding by WhiteSmoke Studio Bogna & Sati by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-317 whitesmokestudio-wedding-319 whitesmokestudio-wedding-321 algarve wedding whitesmokestudio-wedding-324 wedding portrait Żak Wedding by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-327 whitesmokestudio-wedding-328 whitesmokestudio-wedding-329 Bogna & Sati by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-332 Bogna & Sati by WhiteSmoke Studio outdoor ceremony The bride whitesmokestudio-wedding-340 whitesmokestudio-wedding-341 whitesmokestudio-wedding-343 Bogna & Sati by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-346 whitesmokestudio-wedding-348 whitesmokestudio-wedding-349 whitesmokestudio-wedding-350 Kasia i Adam by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-352 whitesmokestudio-wedding-355 awarded wedding photographer whitesmokestudio-wedding-357 whitesmokestudio-wedding-359 whitesmokestudio-wedding-360 whitesmokestudio-wedding-362 whitesmokestudio-wedding-364 whitesmokestudio-wedding-365 whitesmokestudio-wedding-366 whitesmokestudio-wedding-367 whitesmokestudio-wedding-368 Kasia i Adam by WhiteSmoke Studio Kasia i Adam by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-373 Żak Wedding by WhiteSmoke Studio

WhiteSmoke Studio

WhiteSmoke Studio

Anna and Ajit by WhiteSmoke Studio Kasia i Adam by WhiteSmoke Studio Wedding in Bristol Kasia i Adam by WhiteSmoke Studio Żak Wedding by WhiteSmoke Studio Kasia i Adam by WhiteSmoke Studio Kasia i Matt by WhiteSmoke Studio Kasia i Adam by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-387 whitesmokestudio-wedding-388 Żak Wedding by WhiteSmoke Studio Kasia i Matt by WhiteSmoke Studio Magda i Kamil by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-397 Leica Q wedding whitesmokestudio-wedding-399 whitesmokestudio-wedding-400 whitesmokestudio-wedding-402 Magda i Kamil by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-407 whitesmokestudio-wedding-409 Magda i Kamil by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-412 whitesmokestudio-wedding-413 whitesmokestudio-wedding-414 Magda i Kamil by WhiteSmoke Studio Kasia i Matt by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-418 wedding by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-421 whitesmokestudio-wedding-422 whitesmokestudio-wedding-423 whitesmokestudio-wedding-424 whitesmokestudio-wedding-425 Żak Wedding by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-427Żak Wedding by WhiteSmoke Studiowhitesmokestudio-wedding-433 Warsaw wedding Żak Wedding by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-437 Żak Wedding by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-439 Żak Wedding by WhiteSmoke Studio whitesmokestudio-wedding-441 whitesmokestudio-wedding-442Żak Wedding by WhiteSmoke Studio
Portret

Coś, co nie przychodzi w pierwszej sekundzie do głowy gdy pomyślicie WhiteSmoke Studio. Sesja wizerunkowa, sesja korporacyjna czy po prostu – portret. Uwielbiamy i jest to 30% naszych zleceń. Czas pomyśleć nad dedykowaną stroną skierowaną tylko na klientów biznesowych. Dlaczego o tym wspominamy – a dlatego, że od 2016 wszystkie zlecenia realizujemy w oparciu o aparat phase one DF ze ścianką cyfrową CCD. Zupełnie inna plastyka i kolor. Uwielbiany przez nas obrazek z Leica M9 do kwadratu! Oczywiście wspomagamy się wszystkimi drobiazgami, które każdy fotograf kocha – mobilne mocne generatory, deep octy itd. W 2017 postaramy się pokazać wam kilka migawek z zaplecza takich sesji.

Co prawda realizując sesję dla Hotelu Bristol mieliśmy chwilę słabości i prawie prawie zdecydowaliśmy się na kupno Leica SL.. ale rozsądek zwyciężył. Przynajmniej na razie. Miłym efektym ubocznym sesji jest piękna prezentacja gdzie jesteśmy wymieniani jako partnerzy Hotelu Bristol wśród takich marek jak Tomasz Ossoliński, Decolove, Apart czy Bentley.

Sesja Hotel Bristol Piotr Polak Joanna Drozda Teatr Nowy Piotr Polak Joanna Drozda Teatr Nowy

Warsztaty i konferencje

Tradycją już jest, że uczestniczymy w Fearless Conference. W 2015 roku byliśmy w Rumunii w charakterze spikerów a w zeszłym roku, jako goście, odwiedziliśmy Porto, gdzie konferencja się odbywała. Spotkać znajomych, naładować baterie na cały sezon i nieco się nakręcić na jedno z ciekawszych doświadczeń jakie mieliśmy w 2016 – SNAP Photography Festival. Unikalne wydarzenie organizowane przez niesamowitą fotograf, Laurę Babb, w Walii. Około 130 fotografów z całego świata przez tydzień wspólnie mieszka, imprezuje i oczywiście uczestniczy w wykładach. Glamping w marcu w Walii i 3 godzinny speach to jest coś, czego się nie zapomina. Zwłaszcza, że mieliśmy przyjemność wykładać ramię w ramię między innymi z takimi fantastycznymi osobami jak Gabe McClintock, Oli Samson, Petar Jurica czy Kevin Mullins. Podczas Snap Photography Festival miał też miejsce prawdziwy ślub! Jedno jest pewne – fotografów na nim nie zabrakło. I my mieliśmy w tym swój udział fotografując paradę i koktajl. Całość to było fantastyczne doświadczenie, które zainspirowało nas do przemodelowania naszych autorskich warsztatów „Life is a series of pictures”.  

fearless conference

photo by Pedro Vilela

Snap photography festival Michal Warda porto Dorota Kaszuba Leica m( porto Grenada Porto workshop_006 Dorota Kaszuba Lizbona workshop_010 workshop_017 Kevin Mullins workshop_020 Oli Samson workshop_022-laura-babb workshop_023 workshop_024 workshop_025 workshop_026 Petar Jurica Gabe McClintock workshop_031 workshop_036

W 2016 odbyły się dwie edycje prowadzonych przez nas warsztatów pod hasłem „Z wielką odwagą”. Gośćmi specjalnymi byli Joanna Chmura oraz Sławomir Kasper z ramienia Leica Camera Polska, który dał krótki wykład na temat historii fotografii. Partnerami pierwszej edycji QT Albums oraz LooksLikeFilm i Sucre. Pomysł zaproszenia Joanny wziął się stąd, że zanim pojechaliśmy do Walii Dorota wzięła udział w warsztacie z Joanną Chmurą –  coachem, pracujący na co dzień z klientami biznesowymi, która jako jedna z dwóch osób w Polsce prowadzi warsztaty w oparciu o metodologię THE DARING WAY™ SHOW UP | BE SEEN | LIVE BRAVE opracowaną przez Dr Brené Brown. Po warsztacie z Joanną, zachwycona ideą, postanowiłam zaprosić ją do współpracy przy naszych warsztatach. Jeżeli jesteście ciekawi jak było na naszych październikowych warsztatach klikajcie play.

W 2017 planujemy na pewno dwie edycję warsztatów „Life is a series of pictures”  jak rownież będziecie nas mogli spotkać w Barcelonie na BODAF oraz w Budapeszcie na Fearless. 

workshop_033 Leica M9 colour Leica Q colour

Co dalej – zobaczymy. Raczej nie wybieramy się na Way Up North. Fajna idea, ale po pierwszej edycji w Sztokholmie uznaliśmy, że wolimy nieco bardziej kameralne imprezy.

Spełnianie marzeń

Numero Uno – tygodniowe warsztaty Magnum Photos w Bangkoku  z jednymi z najbardziej inspirujących fotografów Magnum. Piszemy o Jacob Aue Sobol i David Alan Harvey. Kto nie zna ich prac – polecamy stronę Magnum lub ich autorskie witryny: http://www.jacobauesobol.com/   https://www.davidalanharvey.com/ 

Na warsztaty pojechał Michał – był to urodzinowy prezent od Doroty! Best surprise ever!!

Zamieścimy niedługo pełną relację z tej niezwykłej przygody a już teraz zapraszamy na krótki slideshow, który jest efektem tygodnia pracy pod okiem mistrzów. https://youtu.be/YKJeDR-tc5w. Mamy mnóstwo przemyśleń i wniosków, które wykorzystamy podczas naszych autorskich warsztatów „Life is a series of pictures”, które odbędą się już w marcu. Szczegóły niedługo!

Leica Monochrome Leica Monochrome Magnum Photos workshop bangkok_warda-450-of-1072

Sprzęt

l1080941

Tak, na zdjęciu wyżej jest Michał. Człowiek-Choinka, GAS (Gear Acquisition Syndrome), na który, cóż tu dużo mówić oboje troszkę cierpimy i ciągle poszukujemy sprzętu idealnego. Na pewno część z Was jest ciekawa co tam w naszych torbach piszczy. Śledząc nasz profil na facebooku oraz instagramie mogliście się zorientować, że większość zdjęć w 2016 wykonaliśmy maleństwami o cudownych właściwościach. Leica Q, bo o niej piszemy, to niesamowicie przemyślany aparat ze stałoogniskowym obiektywem summilux 28mm f 1.7, niezwykle precyzyjnym systemem AF i matrycą FF, która nawet po całym sezonie pracy zadziwia nas kolorystyką. Oczywiście w pozytywny sposób. Aparat idealny? Nie do końca mimo, że około 70% zdjęć w tym poście jest z Q czasami potrzebujemy 35-ki, 50-ki czy tele. Niestety system Nikona z każdym kolejnym modelem aparatu przynosił nam więcej rozczarowań niż inspiracji do pracy więc postanowiliśmy się z nim pożegnać na dobre. Jego miejsce zajęły dwa Fuji XT2. Dlaczego taki a nie inny wybór? Na pewno będziemy o tym jeszcze pisać. Nie zmienia to faktu, że nasze ulubione aparaty poza Q to Leica Monochrome i Leica M3. Oczywiście Michał wciąż pracuje Leicą M9 w oczekiwaniu na nową M z matrycą taką jak w Q. 

l1061836 theweekend-7878-of-14433I na koniec – psiaki!

Tutaj nic się nie zmieniło – nadal mamy dwa, jack russell terrier i border collie. White & Smok towarzyszą nam co dzień dając mnóstwo radości w nawet najbardziej pochmurny dzień!

WhiteSmoke Studio

Jeżeli doszliście aż tutaj – dziękujemy serdecznie i życzymy Wam dużo szczęścia w Nowym Roku! Jednym z naszych noworocznych postanowień jest blogować częściej. Na pewno nowości możecie śledzić na naszym profilu na instagramie i na facebooku.

theweekend-14348-of-14433-edit

FOLLOW US ON INSTAGRAM