Ciepłe, marcowe słońce sprawiło, że ostatnia niedziela była idealnym dniem na leniwy rodzinny piknik poza miastem i odpoczynek po ostatnich gorących dniach. 3 dniowe warsztaty, zlot i nocne odrabianie mailowych zaległości sprawiły, że w ten weekend myśleliśmy wyłącznie o leniuchowaniu, spacerach i zabawach z psami. Okazało się, że na ten sam pomysł wpadło pół Warszawy i większość dróg prowadzących do miasta była pod wieczór kompletnie zakorkowana. Wracając skupiałem się na tym, żeby nie wjechać w żaden zderzak a Dorota sprawdzała po całym dniu przerwy od social media co tam w trawie piszczy. Okazało się, że piszczało całkiem sporo. Coś nas podkusiło do wrzucenia ostatniej produkcji video i posypały się komentarze. Pół biedy, że nie każdemu podoba się montaż czy muzyka. To normalne i zrozumiałe. Jednak to, że ktoś kompletnie nam obcy daje rady czym powinniśmy się w pracy zająć kompletnie nas zaskoczyło. Jedno akapitowa analiza naszego 15-stoletniego dorobku w prywatnej wiadomości już tylko rozbawiła. Po ogarnięciu burzy, zgodnie stwierdziliśmy, że szkoda energii na internetowe słowne pojedynki.

To  nie w naszym stylu! W życiu i w pracy wyznajemy kompletnie inne wartości.

Idealnym przykładem na to co naprawdę jest ważne był coroczny Zlot uczestników warsztatów WhiteSmoke, który odbył się w ostatni czwartek na Mysiej 3 w Warszawie.

ŚWIĘTO FOTOGRAFII

Fot. Adam Sobolewski

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYSTĄPIENIA PUBLICZNEGO

Brene Brown ma kilka zasad na dobry spicz:

Hojność – podziel się czym tylko możesz.
Wdzięczność – okaż ją słuchaczom. Oni oferują coś bezcennego – swoją uwagę i czas.
Humor – dobrze jest mieć nieco dystansu do siebie samego i życia. Śmiejmy się – o ile jest to prawdziwe i szczere.
Właściwe priorytety – w chwili kiedy zaczniemy mówić wyłącznie o sobie trzeba przestać.
Relacje – bez tego nie odczytamy reakcji słuchaczy.

Od siebie dodalibyśmy jeszcze jedno – życzliwość i otwarty umysł w stosunku do innych.

Doradź, nie krytykuj. Okaż zainteresowanie a nie wrogość. Jeżeli trudno Ci się zdobyć na pozytywną relację – pozostań obojętnym. Dorota często się ze mnie śmieje, że spędzam godziny na odpisywaniu na pytania o idealny obiektyw 35mm do Leica M. Mnie pisanie o sprzęcie sprawia frajdę i sam mogę kiedyś potrzebować porady – po co więc się zamykać na innych? Dzięki radom Doroty jednak będę publikował odpowiedzi na pytania na naszych stronach a nie w prywatnych wiadomościach. Dzięki temu może jeszcze komuś innemu pomogą. Więc piszcie komentarze, piszcie co Was interesuje, obiecujemy blogować regularnie i odpowiadać na pytania!

Nasz coroczny Zlot to jest taka wisienka na torcie bezinteresowności. Idea jest prosta – spotkanie jest bezpłatne dla uczestników warsztatów WhiteSmoke Studio. Każdy ze spikerów występuje non-profit i daje coś od siebie. Trochę wiedzy, nieco przemyśleń. W zamian, kiedy będzie tego potrzebował otrzyma wsparcie od innych uczestników. Mieliśmy przyjemność posłuchać też gości specjalnych, którzy zgodzili się wystąpić wg powyższej formuły.

Wyszło świetnie.

 

Fot. Jarosław Kozłowski

ZLOT UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW WHITESMOKE STUDIO 2019

Poniżej kilka spisanych na gorąco komentarzy uczestników:

“Dziękuję za tyle pozytywnej energii i słów jakie usłyszałam przez cały dzień. Dorota dzięki, że pomyślałaś o mnie przy spiczach – bałam się jak cholera ale udało się i to Wasza energia mi bardzo pomogła. Każdy kto mnie dobrze poznał wie, że nie lubię ściemniać i udawać czegoś co nie ma miejsca. Nigdy nie czułam takiej dobrej energii od grupy, tak dużej grupy. Od razu chce się żyć i iść do przodu ! Cieszę się, że poznałam tyle nowych osób, niektóre znałam z internetu i spotkanie na żywo było przemiłym doświadczeniem.
Umówmy się, nie jesteśmy robotami i każdy ma gorszy czas i ten zlot mi bardzo pomógł – WIELKIE DZIĘKI!!”  Kasia Pawlica

“To był niezwykły Zlot! Dziękuję całej grupie za wysłuchanie i za każde życzliwe słowo i miły gest. Nie wiecie jak wiele to dla mnie znaczy! No i z nikim mi się jeszcze tak dobrze disco polo nie śpiewało! Jesteście najlepsi!!! Do zobaczenia najdalej za rok!”  Konstancja Lasota

“Oj zbieram się jeszcze po wczorajszym zlocie Smoków.. tyle inspiracji, motywacji, życzliwości w jednym miejscu było, to niesamowite, że chce Wam się Dorota i Michał dla nas wszystkich to robić, jestem tak ogromnie wdzięczna Wam, że płakać się chce normalnie. Po wczorajszym zlocie otworzyły mi się oczy i poza oczywistymi rzeczami które robię i będę robić dalej, wymyśliłam coś nowego! Dziękuję z całego serducha, KOCHAM! A tym co nie wiedzą a fotografują i chcą lepiej polecam zaczaić się na warsztaty z WhiteSmoke Studio bo to po prostu bezcenne doświadczenie zmieniające losy ludzi” Agata Adamczyk

 “Dzięki dzięki dzięki!!! Daliście mi takiego kopa że nie zasnę chyba z tydzień. Ale to co dostałam od Was jest bezcenne! Tyle dobra, życzliwości ech.. to cudowne! Mamy najwspanialszą smokową grupę ever! To co się wydarzyło po to był kosmos!!! Dostałam wspaniały feedback! Dostałam skrzydła pegaza, moc supermena i tyle ciepła że jak pisze to mam łzy w oczach.
Kochani pamiętajcie że bycie prawdziwym sobą do końca przyniesie nam więcej radości niż udawanie kogoś innego. Proszę pamiętajcie że nie musicie być idealni, bądźcie prawdziwi i dajcie sobie czas na zwyczajne leniuchowanie choć trochę i róbcie to co kochacie, dajcie sobie przestrzeń! To da Wam radość i zadowolenie. Dziękuję wszystkim. Dziękuję po stokroć!” Monika Witoń

Komentarze po spiczu Moniki Witoń:

– Jesteś nieprawdopodobnym świrem!!! 
– Rozwaliłaś system:)
– Jesteś niesamowita, cudnie było poznać Ciebie i Twoją historię!
– Dziękuję przede wszystkim, że byłaś w tym wszystkim taka prawdziwa, po prostu sobą. I to dotyczy wszystkich spikerów, którzy czuję, że nie tworzyli żadnych kreacji, po prostu opowiadali swoje prawdziwe, często dosyć intymne historie. W tym jest moc. To co się wydarzyło było piękne.
– Twoje wystąpienie było niesamowite, a jedno zdanie które powiedziałaś o córce zacisnęło mi gardło i wycisnęło łzy. Zapamiętam to ❤ Podziwiam i życzę poczucia harmonii

“Za mną szalony czas wypełniony po brzegi FOTOGRAFIĄ. Okazja by posłuchać niezwykle rozwijających doświadczeń innych fotografów, znaleźć w tym wszystkim kontakt samemu ze sobą (Mindfulness Polska Uważność zaczyna się tu i teraz) i spotkać się z Mistrzem Chris Niedenthal. Brakuje mi słów by wyrazić wszystkie emocje, które we mnie buzują, ale było po prostu świetnie.. Tyle ludzi, z którymi łączy mnie tak wiele! Dziękuję!” Ania Kopeć

“Wszystko już zostało powiedziane na temat tego jak wyjątkowy to był czas z niesamowicie wartościowymi ludźmi i, nierealnymi wręcz spiczami no po prostu jakaś inna galaktyka. Przy wszystkich tych słowach podpisuję się całym sobą. Jesteś tam i wiesz że żyjesz (co w moim przypadku coraz trudniej doświadczyć), że są ludzie którzy myślą, czują, popełniają błędy, załamują się, wątpią, cieszą, po prostu są sobą a ty czujesz że jesteś wśród swoich. Śmiało można wszystkich Was i każdego z osobna nazwać przyjacielem/przyjaciółką. U mnie ponad to po tym zlocie pojawił się strach, obawy, niepokój i zastanawiam się ciągle dlaczego tak jest. Ale chyba już wiem Ja zwyczajnie boje się tego że stanie się coś co sprawi że nie będę mógł np. przyjechać na kolejny zlot, albo że on się nie odbędzie …to trochę jak z zakochaniem. Doroto i Michale błagam Was o jedno obiecajcie nam wszystkim, że tak jak Jurek Owsiak będziemy się spotykać w takim gronie do końca świata i jeden dzień dłużej – ściskam z bieszczadzkich krzaków”  Radek Kaźmierczak

“Skoro śniadanie jadłem dziś o 13:00 to znaczy, że wczoraj się działo !!! 
Wszyscy stworzyliście świetną atmosferę. Fajnie być częścią takiej fotograficznej rodziny. Wziąłem dla siebie dużo z prezentacji i poruszanych tematów. Chce się żyć. Było cudownie! Dziękuję Wam!!!” Przemek Bereza

“Wiem, że to wbrew mindfullness, ale ciągle myślami jestem w Warszawie na Mysiej :D. Niesamowity dzień wspaniałych prezentacji (Konstancja, Monika – ścisnęło mocno) i inspirujących rozmów z ludźmi, z którymi nadaje się na tych samych falach. No i epicki after po jakże słusznej decyzji zostania na noc :D. Dorota, Michał – ogromne dzięki, że Wam się chce organizować te spotkania. Niewysłowiona wdzięczność!Szymon Aleksandrowicz

 

Czy możemy dodać coś od siebie? Chyba tylko tyle, że stworzenie przestrzeni w której kilkadziesiąt zupełnie obcych dla siebie fotografów dzieli się najszczerszymi przeżyciami to nasz największy edukacyjny sukces. Dla takich momentów warto robić to co się kocha! Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten dzień, tym, którzy mieszkają w okolicy i tym, przejechali często setki kilometrów by uczestniczyć w tym małym święcie fotografii. Wasza energia i nastawienie daje nam niezłego kopa i przywraca wiarę w ludzi.

Fot. Przemek Bereza

Specjalne podziękowania dla dziewczyn, które wystąpiły z prezentacjami i podzieliły się osobistymi doświadczeniami. Wiemy jakie to trudne.

Spikerzy Zlotu 2019:

Kasia Pawlica “O strachu i jak sobie radzić” Dzięki za pokazanie, że nasze małe i duże lęki mogą mieć swoje dobre strony. Jesteś nieustraszona!

Agata Adamczyk  “Od zera do..” Pięknie to wystąpienie podsumował  Dominik Mądrachowski: “Moja dziewczyna ma dzisiaj swoją prezentację na warsztatach przyjaciół z WhiteSmoke Studio. Opisuje w niej swoje początki, opowiada o inspiracjach i o zakręconej drodze, która przeszła od reporterki agencyjnej do miejsca, w którym znajduje się teraz. Poznałem ją, gdy biegała za gwiazdami i gwiazdeczkami po czerwonym dywanie. Podziwiałem, jak potrafiła rozpychać się w tym zdominowanym przez mężczyzn światku, ale też widziałem gasnący w oczach entuzjazm z robienia zdjęć. Co było potem? Metamorfoza i ciężka praca. Jestem z Ciebie dumny Agatko” Podpisujemy się pod tym wszystkimi rękoma! Brawo!

Konstancja Lasota “Challenge”. Nasz Kwiatuszek, Konstancja, z wrodzonym humorem i wdziękiem doprowadziła całą salę do łez wzruszenia. Niesamowita opowieść o poszukiwaniach, życiu i tym co ważne. Dziękujemy!

Aleksandra Nowak “O marzeniach i podróżach” Jeżeli ktokolwiek miał brak słońca i dobrego humoru to podczas wystąpienia Oli spokojnie mógł poczuć się jak na wakacjach. Wulkan dobrej energii, uśmiechu i pozytywnej motywacji.

Monika Witoń “Równowaga… czyli jak nie zwariować i szanować siebie”. Petarda! Brak słów. Cała sala ryczała ze śmiechu razem z Moniką.

Dziewczyny – jesteście CUDOWNE!

Naszych gości specjalnych przedstawiać nie trzeba, to był najlepszy wybór z możliwych. Cieszymy się, że osoby z naszych warsztatów interesują się fotografią. Nie tylko ślubną! Ale fotografią jako medium, fotografią w ogóle. Mamy nadzieję, że dzięki tym zjazdom ta zajawka nigdy nie minie, nasza znajomość się umocni a każdy kolejny zjazd będzie takim małym wielkim wydarzeniem. Cieszymy się, że jako grupa rozwijamy odwagę, podejmujemy wyzwania, uczymy się panować nad stresem, wspieramy się i stajemy się lepsi.

Prezentacje naszych gości specjalnych były raczej spotkaniami autorskimi prowokującymi do dyskusji, inspiracji i zachwytu fotografią. Dziękujemy! Byliście wspaniali!

Wystąpili:

Agnieszka Guzicka z Mindfulness Polska, certyfikowana trenerka MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), która mówiła o tym jak ważna jest uważność i to, żeby żyć tu i teraz

Oraz niesamowici fotografowie:
Wojciech Grzedzinski
Mario Janiszewski
Chris Niedenthal

Jesteśmy zbyt wzruszeni, żeby w tej chwili napisać coś więcej. Po prostu dziękujemy Wam najserdeczniej, że byliście z nami i z takim zaangażowaniem opowiadaliście o swojej pracy.

Fot. Szymon Aleksandrowicz. Zbyszek Kruk jak zawsze służy radą

Wielkie dzięki Zbyszek Kruk z Krukbook za Twoje nieustające wsparcie, identyfikatory, albumy i zniżkę na książki na projekty personalne dla naszej grupy. Jedna z najlepszych rzeczy jakie możemy dla siebie zrobić to wydrukować własne zdjęcia w formie książki!

Gorące podziękowania dla całej ekipy Mysia 3, Leica Camera Poland & Leica 6×7 Gallery a przede wszystkim dla Sławomira Kaspra i Marka Mikołajczyka za gościnę i pomoc w organizacji. Dzięki Wam nasze marzenia się spełniają.

Do tego na Zlocie okazało się, że nasz student, spiker z pierwszego smoczego Zlotu z zeszłego roku, Artur Rusek wydał książkę! Wow! Rok temu spicz a w tym roku publikacja! Ogromne gratulacje! Czekamy na wieczorek autorski.

Do zobaczenia na kolejnym Zlocie! Bo życie toczy się poza Internetem.
Dorota Kaszuba & Michał Warda

 

Poniżej minuta utrwalona okiem i kamerą Artura Cieślakowskiego. Dziękujemy za ten fantastyczny film!

Camera & edit: Artur Cieślakowski
facebook.com/mintyweddingfilms/2 
https://www.instagram.com/arturcieslakowski_filmmaker/
https://www.youtube.com/user/arturcieslakowski/videos
https://www.facebook.com/artur.cieslakowski.photography/

 

fot. Adam Sobolewski
Fot. Jakub Pawlik
Fot. Jakub Pawlik
Fot. Jakub Pawlik
Fot. Przemek Bereza

Privacy Preference Center