Portret

Zdjęcie portretowe – projekt fotograficzny w hołdzie Powstańcom

Zdjęcie portretowe to zawsze wyzwanie. Nie ogranicza się wyłącznie do ustawienia światła, usadzeniu modela i zrobieniu kilku zdjęć. Wokół portretu krążymy od dawna, jest dla nas jak flirt z nieznajomym

Zdjęcie portretowe – projekt fotograficzny w hołdzie Powstańcom

Zdjęcie portretowe to zawsze wyzwanie. Nie ogranicza się wyłącznie do ustawienia światła, usadzeniu modela i zrobieniu kilku zdjęć.

Wokół portretu krążymy od dawna, jest dla nas jak flirt z nieznajomym. Nie portretujemy na tyle dużo by wpaść w rutynę, ale i też nie na tyle mało by wypaść z wprawy. Każda sesja to dla nas duża radość, ale i wyzwanie.

Portret dla nas to spotkanie, relacja z drugą osobą. Nie zawsze potrzeba wiele czasu, czasem wystarczy chwila, by złapać nić kontaktu. Bywa jednak i tak, że zanim naciśniemy spust migawki mija nawet godzina. Fascynujące jest widzieć jak osoba, którą portretujemy zmienia się przed obiektywem.

Od dawna mamy w notesach opisane kilka projektów czekających na realizacje, które w dużej mierze opierają się na portrecie, a na które nigdy nie mieliśmy przestrzeni w głowie i kalendarzu.
Co zaskakujące ograniczenia wynikłe z Covid-19 wymusiły na nas realizowanie się na polach, na które wcześniej nie mieliśmy czasu.

Śmiało możemy powiedzieć, że 2020 to dla nas rok portretu. W maju i czerwcu realizowaliśmy projekt “Portret za Pomoc” a kilka tygodni później we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego zrealizowaliśmy projekt “W hołdzie Powstańcom”.

Zdjęcie portretowe – w Muzeum Powstania Warszawskiego

Zbliżało się jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych w Polsce – kolejna rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego. Projekt powstał, by uczcić bohaterów w dniu 76 rocznicy tego wydarzenia. Sam pomysł serii portretów Powstańców Warszawskich chodził za nami od ponad roku. Mieliśmy nadzieję, zrealizować kilkadziesiąt takich sesji. Niestety po części przez Covid projekt został zrealizowany w mocno okrojonej formie. Podczas sesji Powstańcy podzielili się przemyśleniami na temat tego co jest dla nich ważne w życiu. Powstały dwie serie zdjęć: zdjęcia z kartkami, na których były wypisane wartości, jakie nasi bohaterowie chcą przekazać młodemu pokoleniu oraz portrety. Dodatkowo zrobiliśmy kilka zdjęć detali i backstage.

Zanim przystąpiliśmy do realizacji sesji, dość długo zastanawialiśmy się nad scenografią, tłem i światłem. Ze względów logistycznych i pandemicznych zdecydowaliśmy się zrealizować zdjęcia nie u Powstańców w domach, ale w muzealnej Bibliotece. Scenografię wzięliśmy na siebie. Postawiliśmy na fine-artowe tła, które sami namalowaliśmy oraz miękkie światło z lekkim kickiem. Na tyle miękkie, by nie odciągać uwagi od twarzy, ale z delikatnym cieniem, by wciąż pokazać historię wymalowaną na twarzach.

Ktoś nam napisał, że efekt końcowy zdjęć portretowych wygląda jakby wyszedł spod ręki Annie Leibovitz co nas bardzo cieszy – nie jest tajemnicą, że jest ona naszą wielką inspiracją.

Ręcznie malowane tła – backdrops

Samo malowanie teł było niezłym wyzwaniem, zbieraliśmy się do tego pomysłu od dłuższego czasu, ale dopiero ta sesja zmobilizowała nas do tego, żebyśmy je zrobili. To była świetna decyzja i spory eksperyment, uczyliśmy się na żywym organizmie, robiliśmy błędy i na bieżąco je naprawialiśmy. Efekt przerósł nasze oczekiwania, a same tła posłużyły już do kilku kolejnych sesji, które pewnie niedługo też pokażemy. Sam proces malowania jest w naszych wyróżnionych stories na Instagramie, zajrzyjcie jeśli jesteście ciekawi, jak to wyglądało od kulis. Jest wiele firm wyspecjalizowanych w tworzeniu takich teł, ale nic nie cieszy bardziej niż własnoręczna realizacja projektu od samego początku.

 

PUBLIKACJA W VOGUE POLSKA

Mamy nadzieję kontynuować projekt, jak tylko sytuacja z COVID się nieco uspokoi. Należy pamiętać, że Powstańcy z racji wieku są szczególnie narażeni na wszelkie infekcje i nie warto ryzykować. Tym bardziej nas cieszy, że nawet w okrojonej formie projekt został zaprezentowany w Vogue Polska.

WhiteSmoke Studio Vogue Polska

CO JEST NAJWAŻNIEJSZE W ŻYCIU

To niezwykle wzruszający projekt przypominający o tym, co jest w życiu najważniejsze. Rocznica Obchodów Powstania Warszawskiego to najlepszy moment na zastanowienie się nad tym dokąd zmierza nasz kraj i czym kierujemy się jako społeczeństwo.

W projekcie wzięli udział:
Hanna Szeremeta-Węgrzecka ps. “Zośka” – bycie sobą w każdej sytuacji

Zdjęcie portretowe, Hanna Szeremeta-Węgrzecka

Janusz Walędzik ps. “Czarny” – rodzina, edukacja, zdrowie

Zdjęcie portretowe,Janusz Walędzik

Andrzej Gładkowski ps. “Ostoja” – wspomnienia

Zdjęcie portretowe, Andrzej-Gładkowski

Janina Jankowska ps. Jasia” – optymizm i poczucie humoru

Zdjęcie portretowe, Janina-Jankowska

Janusz Maksymowicz “Janusz”, “Jonasz” – wolność, szczęście, zdrowie

Zdjęcie portretowe, Janusz-Maksymowicz

Jerzy Mindziukiewicz ps. “Jur” – wolność i niepodległość

Zdjęcie portretowe, Jerzy-Mindziukiewicz

Krystyna Markowska ps. “Biedronka” – czyste sumienie

Zdjęcie portretowe, Krystyna-Markowska

Wiesław Newecki ps. “Kogut” – przyjaźń, zaufanie, poczucie obowiązku wobec otoczenia

Zdjęcie portretowe, Wiesław-Newecki

Dziękujemy pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego, Bożenie Szwarc a przede wszystkim samym Powstańcom.

Share your love

5 Comments

  1. Fotografuj powstańców warszawskich, bo moich, tych z jedynego zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, nikt nie fotografował. Nie ma zdjęć, nie ma bohaterów, a więc nie było Powstania, nic nie było jak mawiał klasyk. To widać i czuć :(

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *