Batis 85mm f1.8
3 powody, dla których nie kupować Batis 85mm f1.8. Michał wybiera 28/50 lub 35/85. Dorota Leicę Q i 50mm 1.2 L na Canonie 5d MkIV.
3 powody, dla których nie powinieneś kupować obiektywu Batis 85mm f1.8
Jeżeli miałbym wybrać dwa szkła na zlecenie była by to para 28/50 lub 35/85. Dorota po swojemu obeszła system i wybrała Leicę Q (28mm z możliwością kropa do 35mm) i 50mm 1.2 L na Canonie 5d MkIV. Ale o tym jak sobie ułatwiamy pracę jeszcze napiszę. Pracowałem jeden sezon z zoomem 70-200 w torbie zamiast klasycznej niewielkiej 85-ki i to był sezon kiedy zrobiłem naprawdę niewiele zdjęć tą ogniskową. Po prostu – nie chciało mi się zakładać na korpus wielkiego i ciężkiego szkła. A 85 to ogniskowa bardzo mi potrzebna. Uspokaja nieco tempo reportażu, potrafi wyłuskać podczas spiczy zapłakanego ojca panny młodej czy nadać nieco magii podczas pierwszego tańca. Krótko mówiąc – warto mieć 85mm. Dorota jest przeciwnego zdania i 85-ki poza jednym wspomnianym sezonem kiedy dla eksperymentu mi ją zabrała – rzadko używa.
Cały poprzedni rok pracowałem 80-ką 1.9 z systemu Mamiya wpiętą w Leicę M10. Spójrzcie poniżej jak ta 80-ka kreśli.
Batis 85mm f1.8
Zmieniają system na Sony postanowiłem się rozejrzeć za alternatywą by wykorzystać bardzo sprawny system AF. Do wyboru jest mamy: FE 85mm F1.4 G Master, Sony FE 85mm F1.8 i w końcu Zeiss Batis 85mm f/1.8 Lens, na którym dziś się skupię. Wszystkie prezentowane zdjęcia Leo, White i Smoka zostały wykonane Sony A7III – są to lekko podkręcone jpg. Profil Neutral, wyostrzanie na zero. Lightroom niestety jeszcze nie otwiera plików RAW z A7III
Zeiss Batis 85mm f1.8 – subiektywne uwagi
1. Batis 85mm f1.8 to nie jest demon prędkości ostrzenia
Mam swój osobisty test użyteczności teleobiektywów do zawodowej pracy. Jeżeli delikwent a raczej para – korpus/szkło jest w stanie poprowadzić i zrobić ostre zdjęcia biegnących na mnie White’a i Smoka (nasze psiaki, border collie i jack russell terrier), które wykonują dzikie podskoki i zmieniają kierunek w sposób kompletnie nieprzewidywalny to znaczy, że szkło się nadaje. Batis, w przeciwieństwie do 90-ki Fuji oblał ten test. Większość zdjęć była nieostra ale coś tam się uchowało na karcie do pokazania. Za to jak już trafi jest super. Na pewno jest to dobry wybór dla fotografów, którzy potrafią zaplanować ujęcia a nie za nimi gonią.
2. Batis 85mm f1.8 to nie jest szkło technicznie idealnie
Zeiss Batis 85mm/1.8 ma swój charakter. Nieco dodaje od siebie i nie jest przeźroczyste. Dla niektórych jest to wada, dla mnie wręcz przeciwnie. Uwielbiam szkła z charakterem. Dziwnym trafem większość z nich to zeissy;)
3. Batis 85mm f1.8 to jest Zeiss
Zaraz, jaka to wada? Więc: szkła wykonane przez Zeissa mają niesamowitą ostrość i mikro kontrast. Spędzicie dodatkowe godziny na retuszu zdjęć – to gwarantuję. Wszelkie niedoskonałości skóry są idealnie podkreślone. Batis nie jest tu wyjątkiem. Legendarny mikro kontrast szkieł Zeissa powoduje, że zdjęcia wykonane przy ich użyciu są bardzo “żywe”. Niektórzy nazywają do “Zeiss 3d pop”. Coś w tym jest.
4. Jak to 4?
Miały być 3 powody, dla których nie powinieneś kupować Batisa 85mm pytasz? Ok. 4 powód nie jest związany bezpośrednio z Batisem. Mając jedno szkło Zeissa zapragniesz mieć ich więcej. A najlepiej wszystkie;) A to jest bardzo kosztowne. Nabywanie nowych zabawek mady by Zeiss może wejść w krew.
Na koniec kilka zdjęć wykonanych szkłem Nokton 40mm 1.4 VM. To jest dopiero charakter. Jeszcze nie wiem czy to polubię.
A co Wy sądzicie?
Za wypożyczenie szkła Zeiss Batis 85mm 1.8 dziękuję sklepowi fotograficznemu E-oko
Poniżej, na specjalną prośbę porównanie obiektywu Mamiya sekor c 80mm f1.9 (zawsze z lewej) do szkła Carl Zeiss Batis 85mm f/1.8 ) zawsze z prawej. Pozował jak zawsze White;) Zdjęcia w dużej rozdzielczości do zobaczenia TUTAJ
Jak widać Mamiya dzielnie dotrzymuje kroku Zeissowi;)
********
A tu są zagubione i odzyskane komentarze, które zniknęły ze strony przy okazji porządków. Przywołujemy je w tym miejscu i czekamy na nowe :)
Kasia Pawlica: “Uwielbiam White’a 🙂 Co do obiektywów, to widać różnicę miękkości obrazka między Mamiya i Batisem, na korzyść Mamiyi oczywiście. Czy planujesz może użycie tego obiektywu na body Sony? Ciekawa jestem czy pozostałaby ta miękkość obrazka 🙂 Czy opowiesz też o innych opcjach 85-tki?”
Michal Warda: “Postaram się przygotować zgrabne porównanie;) Druga seria szkiełka od M – summicron 90 jest ciekawą opcją.”
Kasia Pawlica: “O widzisz, o tym nie pomyślałam 🙂 ja 85-tki używałam zawsze bardziej statycznie, nawet jak przy reportażu to jednak w wyważony sposób (dla mnie to ciągle trudna opcja być wyważonym, ale właśnie takie obiektywy mnie uspokajają). Dzięki Michał za każdy artykuł 🙂”
Aleksander: “Mając jedno szkło Zeissa zapragniesz mieć ich więcej.” – To samo padło w filmiku o leicach… po czym zmieniliście na sony 😉”
Michal Warda: “Nadal używam szkieł od Leica M na Sony. Połowa z nich to Zeissy. Do tego zamówiłem adapter Techart Pro.”
Bartek: “Cześć Michał, Jak sprawuje Ci się adapter? Możesz coś więcej napisać na ten temat?”
Michal Warda: “Bartek, MC-11 bardzo dobrze, techart nieco gorzej. Ten ostatni sprzedałem.”
Przemek Zimoch: “To jaka 85 jest najlepsza dla Sony E według Ciebie? Jeśli będzie tak dobre jak 50mm Planara to dachy pozrywane. AF w nowej siódemce rozwalił system. Robiłem imprezę w bardzo ciemnej sali. Wszystko na 1.4 + Speedlity. Niewiele mam nieostrych zdjęć. Leica Q trochę gorzej sobie radziła, a Canona nawet nie wyciągałem z torby. Sony jest zrobiony specjalnie dla mnie chyba.“
Michal Warda: “Przemek – kieruję powoli wzrok w stronę najtańszej – FE 85 1.8 od Sony. Ma jedną rzecz której nie mają pozostałe – przycisk uruchamiania AF na korpusie”
adam: “I jak sprawuje się FE 81 1.8? Nie denerwuję abberacja?”
Michal Warda: “Sprzedaliśmy system Sony ponad rok temu 😉”
Andrzej: “Jakie wrażenia z tym tech artem? Pozdrawiam A”