Networking – co to jest i dlaczego to jest takie ważne

Networking
Networking, Leica Q2

Networking – co to jest i dlaczego to jest takie ważne

Zasada networkingu jest prosta. Spotykamy się, budujemy relacje, stwarzamy możliwości, wzajemnie sobie pomagamy.
Wszyscy networkingowi partnerzy czerpią korzyści ze zbudowanej relacji. Networking to niezbędny element budowania dobrze działającej firmy.

Ivan Misner, założyciel organizacji BNI, która jest liderem biznesowego networkingu mówi, że budować networking należy na trzech fundamentach.

V – Visibility

Widoczność. Aby móc zaistnieć należy zacząć rozmawiać. Ty i inna osoba się nawzajem zauważacie. Ta faza tworzy rozpoznawalność, świadomość i wymaga nieustannej pracy. Widoczność musi być aktywnie utrzymywana i rozwijana przez osobisty kontakt. Sprawdzają się też oczywiście wszelkiego rodzaju kanały komunikacji.

C – Credibility

Wiarygodność. Gdy dwoje partnerów zacznie spełniać stawiane sobie oczekiwania buduje podstawy wiarygodności. Nic nie przebije bycia autentycznym w swoich działaniach i bycie spójnym ze swoimi wartościami. Wiarygodność rośnie, gdy spotkania są prowadzone, obietnice są podejmowane, fakty są weryfikowane, usługi są świadczone. Nie ma nic gorszego niż kładzenie na stół obietnic, które nie mają pokrycia w czynach. Czy jesteś osobą, na którą można liczyć w relacjach biznesowych?

P – Profitability

Rentowność. I nie chodzi tylko o osobisty zysk. Dojrzałe relacje to również gotowość do wspierania działań naszych partnerów, dawanie czegoś od siebie. Staranie się, by relacja przynosiła korzyści obu stronom.

Wychodzimy z założenia, że prowadzenie warsztatów ani nie powinno zaczynać się od rozpoczęcia warsztatów ani kończyć z ich chwilą, gdy uczestnicy rozchodzą się do domów. Pracujemy z grupą już przed warsztatami ale koniec spotkań to tak naprawdę jest moment, kiedy zaczyna się prawdziwa praca. Często wymaga to odważnych działań, rewolucyjnych zmian w prowadzonym biznesie lub po prostu wdrożenia w życie wyniesionej wiedzy. Często, gdy nasza firma ewoluuje rodzi to mniejsze lub większe problemy, na które możemy nie znać odpowiedzi. Wiemy to z doświadczenia. Dobrze jest wtedy mieć pod ręką grupę podobnych nam osób, które przeszły przez podobne problemy i mogą nam pomóc. Kilka lat temu stworzyliśmy grupę na FB, w której doświadczeniami wymieniają się uczestnicy naszych warsztatów. Brakowało nam jednak kontaktu osobistego – podobnego do tego jaki mamy z klientami i innymi firmami.

Zlot Uczestników Warsztatów WhiteSmoke Studio 2018

Podążając za tą ideą rok temu postanowiliśmy wykorzystać swój czas i kontakty by zorganizować pierwszy Zlot Uczestników Warsztatów WhiteSmoke Studio. Dzięki uprzejmości Leica Camera Poland i Sławomira Kaspra spotkanie odbyło się na Mysiej 3 w Warszawie.

Idea spotkania jest prosta – spotkanie jest bezpłatne dla uczestników warsztatów WhiteSmoke Studio. Każdy ze spikerów występuje non-profit i daje coś od siebie. Kawałek swojej wiedzy, przemyśleń. W zamian, kiedy będzie tego potrzebował może otrzyma wsparcie od innych uczestników. Kto wie co przyniesie życie.

Rok temu wszystko udało się pięknie. Kiedy planowaliśmy Zlot nie śmieliśmy przypuszczać, że tak dużo osób przyjedzie i że będzie tak niesamowita atmosfera i tak duże zaangażowanie ze strony grupy. Było inspirująco, było merytorycznie, było o życiu, o pracy, o rozwoju. Było magicznie. Było sporo ponad 100 osób!

Bardzo, ale to bardzo i z całego serca chcieliśmy podziękować wspaniałym Spikerom, bez których Zlot 2018 nie miałby szansy odbyć się na takim poziomie na jakim się odbył. Nie dość, że przygotowaliście świetne spicze to zmagaliście się bez słowa sprzeciwu z naszymi gigantycznymi oczekiwaniami, żeby spicze były przynajmniej tak dobre jak TEDy. Zrobiliście je tak dobrze, że wszyscy chcieli więcej. Pytań była masa. Dziękujemy. I gratulujemy. Dziękujemy za zaangażowanie i za to, że chciało Wam się zrobić to wszystko za darmo.
Wiemy jakie to jest cholernie trudne, żeby wyjść na scenę i gadać do takiego tłumu. Podziwiamy Was.

A teraz do rzeczy, o naszych Spikerach ze Zlotu 2018.

Spośród z naszej grupy warsztatowej (poza nami) wystąpili:

Kasia Brońska-Popiel z tematem “Portret psychologiczny Panny Młodej.” Dzięki za przypomnienie, że nie tylko panna młoda zasługuje na naszą uwagę i że każdego dzień ślubu może nieco przytłoczyć.

Piotr Litwic z tematem “Z planu serialu Canal+ „Nielegalni”. O pracy fotosisty, od kuchni.” Dzięki Tobie zatęskniliśmy za pracą na planach filmowych. Twoja pasja jest zaraźliwa.

Zbigniew Kruk (KrukBook) z tematem “Krótki poradnik o najczęstszych błędach projektowych.” Obiecujemy poprawić błędy projektowe, dzięki za czytelne przedstawienie tematu. I wielkie dzięki za piękne identyfikatory!

Tomasz Lazar z tematem “O poszukiwaniu stylu i świadomości w fotografii – wychodzenie ze strefy komfortu.” Spokój i opanowanie bijące z Twojego spojrzenia na świat sprawia, że mamy ochotę wrócić do biegania;) dzięki za pokazanie jak wielowymiarowa jest rzeczywistość, która nas otacza i że warto patrzeć w głąb siebie.

Artur Rusek z tematem “Projekt fotograficzny – dzieci bezdomne.” Wielkie dzięki za piękny dowód na to, że cudowne historie kryją się tuż za rogiem!

Łukasz Popielarz z tematem “Fotograf, sprzedawca czy akwizytor? Możliwości “marketingowe” zgodne ze sobą.” Może wszystko jest do dupy, ale dzięki Tobie możemy przyjąć to z uśmiechem na klatę;)

Izabella Górska z tematem “O brzydkich zdjęciach ślubnych (około ślubnych). Czarno-białych.” Dzięki za pokazanie, że na ślubie każdy może znaleźć swoje małe fotograficzne skarby.

Naszymi gośćmi specjalnymi spoza grupy były 2 cudowne osoby:

Katarzyna Krupa, kobieta petarda, nasza bardzo dobra znajoma, prezenterka telewizyjna, reporterka, tancerka i wielokrotna finalistka turniejów tańca towarzyskiego na całym świecie. Kasia zaraziła wszystkich dobrą energią i poczuciem humoru dzięki czemu wiedza z zakresu protokołu, etykiety oraz wizerunku biznesowego o groźnie brzmiącym tytule “O etykiecie i savoir vivre w komunikacji i biznesie” była nieprawdopodobnie przyjemną lekcją.

Jacek Poremba, który specjalizuje się w fotografii portretowej, modowej i reklamowej. Niesamowicie ciepły, skromny, Wielki Fotograf, którego mieliśmy przyjemność dobrze poznać wiele lat temu. Jacek opowiadał “O portrecie”. Była to ostatnia prezentacja i bardzo mocna puenta mówiąca o tym, że piękno siedzi w każdym z nas i wystarczy po nie sięgnąć. Nie bójmy się rozmawiać z ludźmi. Dziękujemy za cudowną opowieść o ludziach, których spotkałeś na swojej drodze.

Dzięki Sławomir za moderację rozmowy z Jackiem!

Poniżej możecie zobaczyć krótką relację video. Robiliśmy to nieco na boku, trudno być jednocześnie organizatorem i kręcić czy robić zdjęcia. Nie udało nam się nagrać wszystkich, mamy nadzieję nadrobić to na następnym Zlocie, który odbędzie się już za kilka tygodni. Zaraz po tegorocznej wiosennej edycji warsztatów.

Do zobaczenia pod koniec marca na Zlocie!

I 25-27 marca na warsztatach WhiteSmoke Studio Experience

Share your love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *