DLA PAR

Związki partnerskie w Polsce

Fotografujemy śluby kościelne i związki partnerskie, ceremonie humanistyczne i wiele, wiele innych. Różnorodność jest piękna i fascynująca.

Związki partnerskie w Polsce

Związki partnerskie co roku przewijają się w tematach rozmów. Przy okazji wyborów temat się nasila. Nie ma dnia, by politycy czegoś kompromitującego nie powiedzieli. Wczoraj opublikowaliśmy post na naszej stronie na FB. Statement, komunikat.

Nie zależało nam na wywołaniu dyskusji a jedynie na wyrażeniu naszego zdania. Oszołomiła nas skala komentarzy i argumentacja niektórych. Dziękujemy za Wasze słowa, choć niektóre ciężko jest zrozumieć i przyjąć bez emocji. Nie mamy już siły, czasu, argumentów, słów, cierpliwości, żeby skomentować każdy komentarz i ścierać się z każdą krzywdzącą opinią. Jest nam przykro, że nasi przyjaciele i klienci muszą zmagać się z taką Polską. Bo homofobia to przemoc

Szkoda nam czasu na przekonywanie agresorów, którzy są nastawieni na nadawanie, nie na odbiór. Od dziś będziemy usuwać homofobiczne komentarze i te o ideologii LGBT. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza – trudno. Peace.

Związki partnerskie w Polsce 1

Związki partnerskie w Polsce

Napisaliśmy: “Nie możemy doczekać się dnia, kiedy związki partnerskie w Polsce będą możliwe. W WhiteSmoke Studio jesteśmy przeciwni wszelkim formom nietolerancji.  Niezależnie od orientacji seksualnej, koloru skóry, wyznania czy pochodzenia wszyscy jesteśmy ludźmi. W każdym z nas bije takie samo serce, oddychamy tym samym powietrzem. Nie mamy zgody na wprowadzanie podziałów, segregację czy co najgorsze pozbawianie człowieczeństwa grupy ludzi, z którą możemy się nie zgadzać!”

Zazwyczaj unikamy komentarzy dotyczących polityki, religii czy orientacji seksualnej. Bierzemy ludzi takimi, jacy są, bez znaczenia jakie mają poglądy, w co wierzą czy do jakiej partii należą.

Związki partnerskie

Związki partnerskie

Mamy przyjaciół i homo i hetero. Wśród jednych i drugich są dobrzy i źli ludzie. Zdarza nam się pracować z klientami o poglądach różnych od naszych, o innym od naszego sposobie życia i nie mamy z tym problemu, bo w przeciwieństwie do tego co się dzieje w internecie – na żywo świat wygląda nieco inaczej i inaczej wygląda dyskusja. Można się porozumieć. Wierzymy, że z czasem społeczeństwo dorośnie do tego, żeby również było to możliwe online.

Nie jest moim zadaniem dostarczanie dowodów i podpieranie się statystykami. Jeżeli coś piszę, to wcześniej to zweryfikowałam. Dość jest badań przeprowadzanych na niemal każdą okoliczność. Na co dzień wystarczy mi to, czego doświadczam, o czym opowiadają mi znajomi, czego słucham i co czytam. Potrafię sama wyciągnąć wnioski.

Mój tekst nie wymaga procesu dowodowego. Jest komunikatem – tak jak w sztuce gdzie to od odbiorcy wymaga się reakcji. Artysta nie musi nic udowadniać.

Zrób z tą wiedzą, co chcesz.

Chcemy, żeby nasz kraj był tolerancyjny i bezpieczny dla każdego. Boimy się tych zmian, które zachodzą i które obserwujemy od wielu miesięcy. Ostatnie tygodnie pokazują, że społeczeństwo staje się powoli gotowaną żabą. Dlatego idziemy na wybory i namawiamy was do tego. Nie powiemy wam na kogo głosować. Zagłosujcie w zgodzie ze sobą. Nie dajmy się dalej gotować w sosie nienawiści i podziałów. Nie bądźmy obojętni!

związki partnerskie

Chcemy, żeby nasze strony, profile w social mediach jak i nasze relacje w i z WhiteSmoke Studio były wolne od nienawiści.

Mile widziani są u nas zieloni, czarni, biali, żółci, chudzi, grubi, wysocy i niscy, starzy i młodzi, Polacy i obcokrajowcy, homo, hetero, bi i wszyscy, których nie obejmiemy w tym poście, bo ludzie są różni. Ta różnorodność jest piękna i fascynująca. Nie ma tu miejsca na obraźliwe uwagi i polityczne dyskusje, choć dziś, faktycznie, robimy wyjątek.

Kiedyś na warsztatach regularnie pojawiały się pytania na temat zdjęć, jakie pokazywać a jakich lepiej nie. Część naszych studentów nie mogła zrozumieć, jak można publikować bez podziałów. Przecież otyła panna młoda nie jest atrakcyjna, starsi (czytaj: dojrzali) ludzie się nie pobierają, a geje zabiorą nam tych bardziej konserwatywnych klientów. Tak źle i tak niedobrze. A my cały czas fotografujemy i śluby kościelne i cywilne, śluby hinduskie i buddyjskie, związki partnerskie, ceremonie humanistyczne i wiele, wiele innych. I chcemy fotografować jak najwięcej jak najbardziej różnorodnych ludzkich historii.

Cieszy nas, że trochę się przewietrzyło na naszych social mediach. Dziękujemy osobom, które nie zgadzając się z naszymi poglądami odlajkowały nasz profil. Trochę was tu było. Mamy nadzieję, że pozostaną tu tylko ci, dla których szacunek dla innych i ich prawo do decydowania o sobie jest ważne. Jeśli ktoś jeszcze się zastanawia czy zostać, czy nas obserwować, może na wszelki wypadek odlajkuj naszą stronę – po co ma cię uwierać nasz punkt widzenia.

Życzę ci szczęścia i dziękuję za uwagę i czas, który nam do tej pory poświęciłeś.

Zwiazki Partnerskie
fot. Michał Warda 2015′ Londyn

Piszę to ja, Dorota. Nie Michał. Firmę prowadzimy razem i to nasze wspólne stanowisko. Nie tylko męskiej części naszego teamu.

Share your love

8 Comments

  1. Mam podobne poglądy na sprawy równości Cieszę się, że i w tej kwestii nie pozostajecie obojętni. Otwartość na innych to wartość a nie wada. Ściskam

  2. Szacun,szacun i jeszcze raz szacun. Dzięki takim ludziom jak Wy ten świat jeszcze całkiem nie zdziczał. Przywracacie nadzieję na normalność.

  3. Drogie Smoki,
    dziękuję za ten piękny artykuł na temat tolerancji, miłości, równości i patrzenia ludzkim okiem na rzeczywistość, wobec tego co się dzieje obecnie w polityce i w mediach. Jest to bardzo ważny głos artystów, osób, które inspirują, ale jednocześnie pokazują stanowisko w tej ważnej społecznej sprawie. Nie jesteście obojętni i za to Wam dziękuję.
    Marcin Tokarczyk Fotograf :)

  4. Dziękuję, Dorota! <3 Każdy taki głos w dyskusji jest dziś na wagę złota, nie dajmy nikogo wykluczyć, nie pozwólmy na pastwienie się jednego człowieka nad innym. Jak wielokrotnie pokazała historia, każdy może stać się "innym".

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *