JOURNAL

Trudne decyzje – gdzie podziewa się White?

Pytacie co się dzieje z Whitem, naszym drugim psem, borderem. White ma się super, ma cały ogród dla siebie i spełnia się w roli terapeutycznej.

Trudne decyzje – gdzie podziewa się White?

Pytacie co się dzieje z Whitem, naszym drugim psem, borderem.

Napiszę to tylko raz: White ma się super, mieszka teraz u mojej siostry pod Warszawą, gdzie ma cały ogród dla siebie i spełnia się w roli terapeutycznej. On dla rodziny, rodzina dla niego. Ta decyzja wiele nas kosztowała i była jedną z najtrudniejszych jakie musieliśmy podjąć. Zrobiliśmy to dla jego dobra. I nie będziemy na ten temat dyskutować.

White mimo nieustannych treningów nie był w stanie samodzielnie podejmować decyzji. Smok, nasz jack russell terrier, myślała za niego. Futrzaki żyły w świetnej komitywie, tyle tylko że White zawsze robił to samo co Smok, bez chwili wahania. Były oddzielne spacery i treningi, ale to nie pomogło, w domu White piszczał pod drzwiami, na spacerach przejawiał agresję wobec psów, dzieci, rowerów itd.. Jako 6 letni samiec był niestabilny, lękliwy, miał zero zainteresowania sukami (czy też psami), gdy nie wiedział co zrobić robił się agresywny. Bał się parasolek, statywów, cieni. Dużo pracy włożyliśmy by to odkręcać, konsultowaliśmy ten temat z behawiorystą, który też brał go do siebie ze Smokiem i bez Smoka, obserwował go w różnych sytuacjach i orzekł, że White nie jest w stanie rozwinąć się przy Smoku.
Na siłę stara się przypodobać i zamęcza swoją uwagą i obecnością, nie potrafi się wyluzować i zająć sobą. I tak, wiemy, że generalnie takie są bordery. Ale przypadek naszego psa jest o tyle wyjątkowy, że od szczeniaka był wycofanym i strachliwym psiakiem, którego trzeba było na każdym kroku wzmacniać.

Jak White reagował na Smoka widać na tym zdjęciu.

Trudne decyzje - gdzie podziewa się White? 1

Zdecydowaliśmy się na próbę je rozdzielić i teraz White zaczyna być normalnym psiakiem. Zbiegło się to z kontuzją Michała (dwa miesiące nie mógł chodzić) i wtedy postanowiliśmy, że jednak White musi zmienić otoczenie. Powiedziano nam, że ten nasz pies jest wyjątkowo lękliwy i delikatny i musi być jedynym psem w domu. Tylko wtedy i tylko w takich warunkach będzie w stanie rozwinąć się i funkcjonować jak niezależny, dorosły pies.

Ciężko znieśliśmy tę rozłąkę ale jesteśmy w stałym kontakcie z rodziną i wiemy, że z Whitem jest o wiele lepiej. Wychodzi 3 raz dziennie na spacer, śpi z dzieciakami, ma duży ogród do biegania, w którym spędza całe dnie jeśli tylko chce i całą rodzinę, która się nim zajmuje i z nim trenuje. Jest gwiazdą. A przy okazji spełnia się, jak już wspominałam terapeutycznie i sama jego obecność wpływa pozytywnie na dzieciaki.

To było cudownych kilka lat. Czasami jednak dla dobra naszego pupila trzeba iść naprzód. Jakby to nie było bolesne. Także tak.

Dziękujemy za rozmowy, zrozumienie i utwierdzenie, że ten ruch ma sens. Radek do Ciebie szczególnie kieruję te słowa. Bez Twojego wsparcia nie poradzilibyśmy sobie.

DK

Share your love

8 Comments

  1. Mieliśmy podobną sytuację z naszą kotką brytyjską która terroryzowała nasze pozostałe 4 koty. Objawiało się zaznaczaniem terenu, wszystko było obsikane, druga jej siostra praktycznie unikała wchodzenia do domu. Po dwóch miesiącach znaleźliśmy jej drugi dom u naszych przyjaciół gdzie stała się gwiazdą i oczkiem w głowie całej rodziny. Nasze koty uspokoiły się, przestały podsikiwać. Wszystko wróciło do normy. Było ciężko ale ma wspaniały dom i wiemy że jest w dobrych rękach.

  2. Najcięższa, ale też najlepsza decyzja. Szacunek dla Was! To się nazywa prawdziwa miłość do naszych “dzieciaków”. Ich dobro ponad wszystko. A wujcio Radzio… bezcenny! <3 Przytulasy dla Smoka :* i pozdrowienia od Benia ;-)

  3. Niezmiennie pochwalam takie dojrzałe decyzje – dla dobra psów tak naprawdę. Sama wiem, jak ciężko jest zdecydować ostatecznie o umieszczeniu ukochanego psa w innym domu. Wszystkie aspekty są mi doskonale znane z autopsji, dlatego gratuluję odwagi i dojrzałości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *