Festiwal Fotoforma 2023

Festiwal Fotoforma 2023

Ekscytujące momenty, inspirujące spotkania i ocean wiedzy – to wszystko czekało na uczestników Festiwalu Fotoforma 2023, wyjątkowego wydarzenia, które zgromadziło pasjonatów fotografii i filmowania z całej Polski.

Michał Warda, fotograf, operator i reżyser, miał zaszczyt dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na dwóch różnych wykładach.

by Dorota

Festiwal Fotoforma 2023 – dwa wykłady, dwa podejścia

Jesień to dla nas tradycyjnie czas spotkań, konferencji i wykładów. We wrześniu gościł nas Gdańsk na Festiwalu Światłosiła, a październik upłynął pod patronem Festiwalu Fotoforma na PGE Narodowy. Zaprezentowaliśmy dwa różne wykłady. Michał, reprezentujący WhiteSmoke Studio, podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie fotografii i filmowania, prowadząc sesję pokazową dla Nanlite/Nanlux oraz omawiając zalety systemu Fujifilm X & GFX. Ja go wspierałam tylko na początku wykładu dla Fuji.

Michał jest technicznym ekspertem, żeby nie powiedzieć freakiem (cierpiącym na G.A.S.) i były to wybitnie jego wykłady :) O jego zamiłowaniu do technicznych rozkminek możecie przeczytać tu lub posłuchać na naszym kanale na YT.

Festiwal Fotoforma 2023 - Michał Warda

I jak zwykle, podczas tego typu imprez wiele wykładów nakładało się na siebie, więc tym bardziej było nam miło, że wpadliście na nasze. I tak, my też chcielibyśmy posłuchać wszystkich, ale niestety nie dało się.

Festiwal Fotoforma 2023 - Michał Warda

Festiwal Fotoforma 2023 – w świecie światła

Pierwszy wykład, realizowany we współpracy z Focus Nordic i Nanlite/Nanlux, skupił się na wykorzystaniu koloru i światła w celu wyrażenia emocji i opowiadania historii w portrecie. Uczestnicy wykładu mogli podpatrzeć techniki, jakie przenieśliśmy ze świata filmowego do studia fotograficznego. Omówiliśmy techniki i strategie, które można zastosować w pracy na planie, a także przeprowadziliśmy sesję live. Pozowała niezastąpiona Ula aka Projekt Deer.

Poniżej jedne z niewielu zdjęć, jakie Michał zrobił podczas wykładu.

Festiwal Fotoforma 2023 3
Festiwal Fotoforma 2023 - Michał Warda

Festiwal Fotoforma 2023 – technologiczne aspekty fotografii

Drugi wykład, wspierany przez Fujifilm, zanurzył uczestników w technologiczne aspekty fotografii, prezentując „Workflow twórcy cyfrowego w oparciu o system X&GFX”. To było intensywne i wartościowe źródło wiedzy dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoje umiejętności techniczne i kreatywne oraz myślą o przejściu na średni format od Fuji. System GFX jest naszym podstawowym systemem już od kilku lat. Średnioformatowe aparaty Fuji to gwarancja wysokiej jakości technicznej oddawanych przez nas prac. Jeśli interesuje Was więcej szczegółów zajrzyjcie na nasz kanał na YT.

Festiwal Fotoforma 2023 - Michał Warda

Festiwal Fotoforma 2023 – wzajemne inspiracje

Udział w Festiwalu Fotoforma 2023 był również fantastyczną okazją do nawiązania nowych kontaktów i spotkania ze znajomymi z branży. Zawsze podkreślamy, że networking jest mega ważny wśród fotografów. Pamiętacie artykuł o networkingu napisany po jednym ze zlotow, który zorganizowaliśmy dla naszych studentów? Mimo upływu lat wciąż jest aktualny. Od pandemii nie mieliśmy czasu i przestrzeni zawodowej na organizację kolejnego zlotu, dlatego cieszy nas, że powstają kolejne miejsce pełne pasji i kreatywności, gdzie możemy wymienić się doświadczeniami, inspiracjami i przybić piątkę ze znajomymi. Takie wydarzenia stanowią nieocenioną przestrzeń dla rozwoju zawodowego, ale także miejsce, gdzie możemy celebrować wspólną pasję i twórczość, jak również obejrzeć i wypróbować nowości sprzętowe wszystkich liczących się marek fotograficznych.

Festiwal Fotoforma 2023 - Michał Warda
Fot. Jacek Waszkiewicz

Festiwal Fotoforma 2023 – bogactwo wyboru i wyjątkowi prelegenci

Festiwal obfitował w mnogość wyjątkowych prezentacji i warsztatów. Nie wiem jak inni uczestnicy, ale my z wypiekami na twarzy obserwowaliśmy listę prelegentów, fascynujących artystów i ekspertów z różnych dziedzin fotografii i filmowania. Chociaż nie mieliśmy okazji posłuchać wszystkich z powodu naszych obowiązków i zaangażowania we własne prezentacje, to jednak sama świadomość, że mogliśmy być częścią tego samego wydarzenia wraz z tak wielu talentami, była dla nas ogromnym zaszczytem i przywilejem. Tym bardziej dziękujemy wszystkim, którzy postanowili wybrać nasze wykłady.

Festiwal Fotoforma 2023 - Michał Warda
Fot. Jacek Waszkiewicz

Ogromne podziękowania dla naszych partnerów – Focus Nordic/Nanlux i Fujifilm, za wsparcie i zaproszenie.

Dziękujemy również organizatorom Festiwalu Fotoforma za stworzenie miejsca, gdzie pasjonaci i profesjonaliści mogli wymieniać się wiedzą i inspiracjami.

Fot. Jacek Waszkiewicz

Za zdjęcia użyte w artykule dziękujemy organizatorom Festiwalu Fotoforma i Jackowi Waszkiewiczowi (który też był prelegentem;)

Zapraszamy na kolejne wydarzenienasze plany wykładów i warsztatów na najbliższe miesiące

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z Michałem Wardą, które odbędzie się na BEIKS MEDIA SHOW, 7 listopada 2023 r. w Warszawie. Czekają tam na Was ciekawe pokazy, warsztaty i seminaria, które stanowią świetną okazję do dalszego rozwijania swoich umiejętności. Michał, ponownie będzie gościnnie z 2 wykładami, tym razem również dla Canon Polska.

Beiks Media Show 2023 Michał Warda

BEIKS MEDIA SHOW, 7 listopada 2023 r. w Warszawie, wykłady:

Wykład 1: Workflow przy wywiadzie. Dokument i film korporacyjny w oparciu o kamery C300 i C70 – na zaproszenie Canon Polska.

Wykład 2: Kolor, światło, emocje, historia czyli środki wizualnej ekspresji w pracy na planie. Światło Nanlite/ Nanlux – na zaproszenie Focus Nordic.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zamienić słowo, zobaczyć sposób naszej pracy lub złapać trochę inspiracji od nas lub innych prelegentów. Światło i kolor to pojęcia wykraczające poza techniczne umiejętności. Albo to czujesz, albo nie. Są jednak triki i zasady, które sporo ułatwiają i o tym Michał będzie opowiadał. Pokaże również pełen workflow podczas przeprowadzania wywiadu. Jeżeli jesteś początkującym filmowcem, z wykładu wyjdziesz ze spisaną listą dobrych praktyk.


Wstęp na Beiks Media Show jest darmowy – wystarczy się zarejestrować.

Pod koniec tego roku lub na początku przyszłego planujemy kolejną edycję warsztatów fotograficznych dla fotografów ślubnych i portretowych. Nie robimy warsztatów stacjonarnych często, więc bądźcie czujni! :)

Share your love

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *