FOTOGRAFIA ŚLUBNA

Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben

Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben Kochani! Wiedząc, że część Waszych najbliższych nie mogła dolecieć z Australii, postanowiliśmy wrzucić nieco bardziej obszerną zapowiedź Waszego reportażu ślubnego niż zazwyczaj. Ilość miłości i radości jaką...

Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben

Kochani! Wiedząc, że część Waszych najbliższych nie mogła dolecieć z Australii, postanowiliśmy wrzucić nieco bardziej obszerną zapowiedź Waszego reportażu ślubnego niż zazwyczaj. Ilość miłości i radości jaką emanujecie starczyłaby na tuzin ślubów, a nam dała energię do pracy przez 14 godzin jakie mieliśmy szczęście z Wami spędzić. Gratulacje i do zobaczenia!

I coś więcej o piórkach, o które pyta nas mnóstwo osób! Ania, która etolę zrobiła tak o niej pisze: “Mam sentyment do tych piórek, które miała na sobie Ewa – to była pierwsza etolka ślubna jaką wykonałam:) i ona dała dobry początek temu piórkowemu zainteresowaniu.
Suknie ślubne zazwyczaj są białe i czasem bardzo trudno jest zgrać ze sobą dodatki o tym samym odcieniu bieli. Pióra dają ogromne możliwości kolorystyczne. Można je farbować no różne kolory ale nigdy nie uzyska się jednolitej barwy. W ramach jednego koloru uzyskuje się dużo odcieni przez co stają się idealnym łącznikiem z pozostałymi dodatkami a przede wszystkim z butami.”

Wedding in Warsaw

Dear Ewa and Ben, knowing that some of your loved ones couldn’t make it to your wedding, we decided to give them a treat and publish a larger preview than we normally do ;-) The amount of love and joy that you radiate could be spread to a dozen weddings and it gave us energy to work through the fourteen hours we were lucky to spend with you. Congratulations and all the best!

Bride and Groom: Ewa and Ben
Location: Warsaw, Poland
Getting ready: Hotel Westin, Hotel Le Regina
Ceremony: Pałac Ślubów, Plac Zamkowy
Reception: Amber Room, Pałac Sobańskich

Bride:
Wedding dress: project by Roberto Cavalli, tailored – by my maid of honor’s mum – Kazimiera Kwaśniewska
Feather stole: made by my maid of honor – Ania Kwaśniewska (www.styleyou.pl)
Earrings: borrowed from Cori – my sister in law, who wore them before at her own wedding
Shoes: Salvatore Ferragamo

Groom:
Wedding suit: custom made by Bytom
Shirt: Hawes & Curtis
Tie: Hugo Boss
Shoes: Hugo Boss

Boy:
Shirt and pants: Burberry
Tie: Harrods
Jacket: Zara
Shoes: Hampton

Bridesmaid’s dresses: fabric chosen together, styled and tailored individually

Wedding bands: Best Diamond, London
Bride’s bouquet, bridesmaid’s bouquets and lapel flowers: Łodyga, Warsaw
Flower petals: special collection from the flower vendors of Plac Wilsona (thanks Aga!)
Stationary: John Lewis, London
Gift list: John Lewis, London
(Buck’s party by Jason Walter… never to be spoken about and never to be repeated)

Here’s what our Bride remembers about that special day. Ewa, t hank you for sharing this story with us!

We organized our wedding in six months. Weddings are never easy, but with the help of my beautiful bridesmaid’s, Pałac Sobańskich’s crew and both our parents, my husband and I managed to arrange almost everything well in advance of the big day.
Word of advice, organizing music and groomsman’s ties need longer than you think!!

I gave my tailor – Mrs Kwaśniewska really hard time, as I kept on loosing weight and every time I would try on my dress, she would have to retailor it as it was too big. Even the night before the wedding she had to adjust it in few places. Luckily all went well and the dress was perfect for the big day.

All was great fun. Our wedding was basically a whole week celebration, as big part of our friends travelled from overseas and most of them spent at least one week in Warsaw. We organized accommodation for them in the same hotel and basically every evening the Westin’s lobby was monopolized by our family and friends. Pity we couldn’t afford White Smoke for the whole week!

White Smoke are awesome and we easily found them on internet. We were taken by their stunning pictures and they were actually the first point ticked off our wedding list. Dorota and Michał are really friendly, easy to cooperate and professional. On our wedding day we could hardly feel their presence although they managed to take a whole lot of awesome pics. Thank you guys!

Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 1Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 2Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 3Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 4Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 5Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 6Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 7Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 8Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 9Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 10Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 11Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 12Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 13Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 14Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 15Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 16Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 17Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 18Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 19Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 20Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 21Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 22Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 23Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 24Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 25Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 26Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 27Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 28Reportaż ślubny w Pałacu Sobańskich, Ewa i Ben 29

Share your love

17 Comments

  1. WOW. uwielbiam te wasze “szorstkości”:) mega reportersko – wysoki poziom – normalnie jak zagraniczniaki:)

  2. gorgeous couple and an amazing wedding – thank you so much for letting me be a part of something so special!! Just loved it all!! Amrita

  3. Kolejny raz wielki szacun za obróbkę fotografii, za barwy, za odcienie skóry w konkretnych warunkach oświetleniowych, no i ogólnie – za klimat!

  4. This is nice to see such happy people, wish you all the Best, you are perfect couple :-)

  5. Absolutely beautiful!!! Thank you for the most amazing day/night. You are such good friends – to be cherished forever. p.s. Love the photos!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *